Osnovna škola "Kantrida" Rijeka

« Lipanj 2022 »

Ispis statistike od 28. 7. 2017.

Klokan bez granica 2022.

Međunarodna udruga “Klokan bez granica” okuplja predstavnike  više od 80 država svijeta. Njezin je cilj popularizirati matematiku, razvijati interes za matematiku i prirodne znanosti te logičko i kombinatoričko mišljenje. Glavna joj je zadaća organizacija natjecanja “Matematički klokan”.

Ove godine natjecanje se održalo 17.3.2022. te su učenici naše škole postigli lijepe rezultate, a među 10% najboljih i nagrađenih učenika su : Korina Mađarević (2.a), Laura Kunda Gustavsson (3.a) , Roko Bilić (3.a) te Mateo Grbac (4.b).

Čestitke!

Projekt "Dan broja Pi"

U matematici postoji jedan poseban broj, tajnovit, utkan u samu srž zakonitosti svemira, toliko poseban da čak ima svoj dan!

14. ožujka je dan broja Pi te smo ga i mi željeli obilježiti. Odradili smo to Projektom „Dan broja Pi“ čiji je cilj bio približiti učenicima zakonitosti i zanimljivosti o tom jedinstvenom broju.

Broj Pi (označavamo ga grčkim slovom π) predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. Njegova vrijednost zaokružena na dvije decimale iznosi 3.14. Zato se baš datum 14.3. odredio kao dan broja Pi.

U tom tjednu su učitelji sa učenicima 5. do 8. razreda na satovima matematike mjerili opsege i promjere raznih krugova, promatrali učestalost znamenki broja Pi, pogledali kratki film o broju Pi, pogledali web stranice NASA -e za što sve oni koriste taj broj i tražili naše datume rođenja među znamenkama broja Pi. Izradili smo plakate o zanimljivostima broja Pi te raznim natjecanjima koji se održavaju diljem svijeta povodom tog dana.

Bilo nam je poučno i zabavno!

Večer matematike 2021.

Početkom prosinca jedna večer rezervirana je za Večer matematike.

No, ove godine Večer matematike se održavala tijekom cijelog tjedna od 29.11.2021. do 03.12.2021.

Poštujući epidemiološke mjere večer smo pretvorili u jutra matematike te smo se tijekom ovog tjedna zabavili uz različite matematičke igre , zagonetke i  mozgalice za sve učenike od 1. do 8. razreda.

Učenici i njihovi učitelji matematike te roditelji kod kuće, vrijedno su promišljali, računali i pronalazili rješenja raznih pitalica, zadataka i igara. Svi smo se složili da matematika može biti zabavna!

Večer matematike organizira Hrvatsko matematičko društvo u svrhu popularizacije matematike. Sponzor ovogodišnje Večeri matematike je Photomath. Kroz niz zabavnih i interaktivnih radionica  potiče se izgradnja pozitivnog stava prema tom predmetu, stvaraju se  nove ideje o tome što je matematika i dokazuje da matematičke probleme svakodnevno svi uspješno rješavamo, a da toga nismo ni svjesni.

Ove godine smo se igrali, mozgali, rješavali, brojali, crtali, pogađali i pobjeđivali te se dogovorili da nastavljamo sljedeće godine.

Tamara Škibola

Dabar 2021.

Učenici 2. do 4. razreda ove godine uključili su se u međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar 2021.

Dabar je natjecanje koje promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Natjecanje se održavalo od 08. do. 12. studenoga 2021. Zadaci su osmišljeni tako da potiču logičko razmišljanje, primjenu temeljnih informatičkih koncepata  te  razvoj različitih strategija rješavanja. Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju”. Podršku natjecanju i ove godine daju Hrvatski savez informatičara, Visoko učilište Algebra, CARNET i Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Na natjecanje se ove godine prijavilo 679 škola među kojima i OŠ „Kantrida“.

Čestitamo svima na sudjelovanju, a naročito učenici Lauri Kunda Gustavsson iz 3a koja je na listi 10% najuspješnijih učenika trećih i četvrtih razreda!