Povijest škole

Povijest naše škole počinje 1909. godine kada je osnovana hrvatska pučka škola. Naziv nosi po gradskom naselju smještenom u zapadnom dijelu grada prema Opatiji. Od 1923. godine djeluje kao talijanska škola. Kao hrvatska škola ponovo je uspostavljena 1945.godine s 82 učenika. 12. 10. 1968. godine, pod novim nazivom OŠ "Bratstvo i jedinstvo", useljava u novu školsku zgradu izgradenu sredstvima samodoprinosa gradana općine Rijeka. Od 8. 11. 1991. godine ima staro ime - OŠ "Kantrida". U sastavu škole od 1965. godine je i Područna škola pri Dječjoj bolnici "Kantrida", koja nastavom obuhvaća učenike bolesne od 1. do 8. razreda.
Od kraja studenog 1991. do sredine 1992. godine imali smo Područnu školu "Panorama" u istoimenom motelu na Preluku. Tu školu je pohadalo 124 učenika iz osječkih osnovnim škola: "Višnjevac", "Josipovac", "August Šenoa". S njima je bilo i njihovih 12 učitelja. Tada je i u matičnu školu bilo uključeno i stotinu učenika prognanika i izbjeglica. Školska zgrada ima 3200m2 unutarnjeg i 1600m2 vanjskog prostora s igralištima za košarku, odbojku i rukomet, velikim školskim dvorištem, te opremljenu dvoranu za TZK. Stambenom izgradnjom u naselju povećao se broj učenika. Nekoliko godina školu je pohadalo izmedu 800 - 1100 učenika. Sada je u matičnoj školi 496 učenika, rasporedenih u 10 odjela u mladim i 12 u starijim razredima. U područnoj školi svake godine nastavom bude obuhvaćeno oko 600 učenika (iz cijele Hrvatske, a najviše iz naše županije). U matičnoj i područnoj školi radi 55 djelatnika. Naša škola je centar za polaganje stručnih ispita iz matematike. Opremljenost škole nastavnim sredstvima i pomagalima je dobra.
Svake godine imamo od 15 do 20 dodatne nastave i izvannastavnim aktivnosti. Ističemo dugogodišnju organizaciju izborne nastave iz informatike za učenike od 5. do 8. razreda (ove školske godine uključeno je 137 učenika). 70% učenika je uključeno i u brojne izvanškolske aktivnosti, najviše sportske (plivanje, nogomet, košarka, tenis …).
Na raznim natjecanjima i susretima škola je postigla zapažene rezultate. Ističemo redovito sudjelovanje matematičara na državnim natjecanjima, 1. mjesto u državi iz engleskog jezika, 2. nagradu iz fizike. Literarno-recitatorske grupe šalju svoje radove na različite natječaje. Posebno su se istakli natjecanjima "Lidrano" i susretima "Listopad u Novalji" u čemu smo za desetgodišnju suradnju na republičkim susretima dobili Plaketu. Vrijedni učitelji škole predano rade na odgoju i obrazovanju učenika. Putem redovne nastave, tematskih projekata, te radionica za učenike i roditelje, za učitelje i učenike rade na sljedećim temama: razvijenje samopouzdanja učenika; socijalizacija učenika; medusobno uvažavanje i ublažavanje agresivnosti učenika; razumijevanja roditelja i djece; zajedništvo i tolerancija u obitelji; zbližavanje učitelja i učenika, navikavanje na otvoren razgovor; druženja i zabave … Za postignuća u radu su učenicima više učitelja je dobilo priznanja i nagrade.

Škola je dobitnik Diplome za desetogodišnju akciju higijena i estetsko uredenje odgojno-obrazovnih ustanova i njihove okoline, Zlatnog grba i Nagrade grada Rijeke.
09.prosinca 2005. škola je dobila nagradu - Grb grada Rijeke, a u travnju 2006. - Status EKO-škole i zelenu zastavu,

« Prosinac 2019 »